Unikátna operácia oka

Zrak je pre človeka najdôležitejší zo všetkých zmyslov. Hovorí sa, že až 85% informácií vnímame zrakom. Ak sa náš zrak poškodí, prichádzame o významný zdroj informácií z nášho okolia a kvalita nášho života výrazne klesá.
Na očnej klinike Fakultnej nemocnice v Trenčíne sa v mesiacoch december 2012 a január 2013 uskutočnili dve výnimočné operácie, ktoré pacientom vrátili stratený zrak.
Po veľmi ťažkých úrazoch sme vyšetrili dvoch pacientov, ktorí mali zničenú očnú dúhovku a šošovku. Išlo o trvalú stratu alebo zničenie prednej časti ich oka. Pacienti nevideli na jedno oko kvôli devastačnému poškodeniu a ich šanca na normálne priestorové videnie bola nulová. Nepomohli im ani predchádzajúce opakované operácie, ktoré by im aj pri najlepšej vôli lekárov nedokázali vrátiť zrak v plnom rozsahu. Pacienti mali našťastie zdravú sietnicu oka, takže bolo potrebné zoperovať len jeho prednú časť.
Pomôcť týmto pacientom sme sa rozhodli vo Fakultnej nemocnici v Trenčíne. Operácie uskutočnil primár očného oddelenia a prednosta očnej kliniky MUDr. Marek Káčerík. Keďže nešlo o jednoduchý zákrok, bolo dosť zložité naplánovať, pripraviť a uskutočniť operácie.
Zákrok spočíval vo vyčistení prednej časti oka, odstránení jeho poškodených štruktúr a následnom voperovaní umelej dúhovky a šošovky. Operácia takejto náročnosti si vyžaduje dobrú prípravu a šikovných odborníkov. Operujúci lekár sa musí vysporiadať s vysokým rizikom trvalého poškodenia zraku pacienta. Úspech operačného zákroku na našej klinike spočíval v presnej a bezchybnej manipulácii pri implantovaní novej dúhovky a šošovky. O náročnosti operácie svedčí aj fakt, že trvala jeden a pol hodiny, čo je na operáciu oka nadpriemerne dlhý čas.
„Je to náročný a riskantný zákrok. Preto sa nerobí na súkromných klinikách. Avšak, ak sa podarí, výsledkom je stav, že oko pacienta je už natrvalo a plne funkčné,“ hovorí MUDr. Marek Káčerík, PhD., prednosta Očnej kliniky a ďalej dodáva: “Na mojej očnej klinike robíme všetky zákroky, ktoré súvisia s rekonštrukciou prednej a zadnej časti oka. Pacientom, ktorí majú sivý zákal, dokážeme implantovať multifokálne vnútroočné šošovky a pacienti vidia opäť ako zdraví ľudia. Dokážeme zbaviť ľudí okuliarov, ak si to želajú. Je to metóda, ktorá je v súčasnosti označovaná napríklad ako PRELEX. Vieme odstrániť u pacientov plusové dioptrie, takže vidia dobre aj pri čítaní, aj pri šoférovaní. Pri týchto zákrokoch je naša úspešnosť zatiaľ stopercentná.“