Najlepšia pôrodnica bola v roku 2013 vo Fakultnej nemocnici v Trenčíne

Podľa hodnotenia „Sprievodca pôrodnicami 2013“ sa najlepšou slovenskou pôrodnicou stala opäť pôrodnica Fakultnej nemocnice Trenčín. Prvenstvo medzi všetkými pôrodnicami na Slovensku obhájila pred druhou v poradí pôrodnicou Nemocnice Košice-Šaca. Na treťom mieste sa umiestnila pôrodnica Kysuckej nemocnice s poliklinikou Čadca.

Sprievodca pôrodnicami 2013 je spoločným projektom Health Policy Institute (HPI) a portálu www.rodinka.sk. Prostredníctvom dotazníkového prieskumu boli oslovené všetky nemocnice na Slovensku, čím boli získané komplexné a relevantné informácie, ktoré majú mamičkám pomôcť rozhodovať sa pri výbere pôrodnice, v ktorej privedú na svet svoje bábätko. Monitoring zdravotníckych zariadení pozostával z troch častí – expertné hodnotenie, hodnotenie služieb a internetové hodnotenie mamičiek. V roku 2013 sa do hodnotenia zapojilo 50 z celkovo oslovených 54 nemocníc na Slovensku. Na portáli www.sprievodcaporodnicami.sk hlasovalo v roku 2013 celkovo 2149 mamičiek. Trenčianska pôrodnica sa stala v celkovom hodnotení najlepšou pôrodnicou, pričom získala aj najvyššie expertné hodnotenie. 

Trenčianska pôrodnica, ktorej primárom je MUDr. Peter Kaščák, PhD., získala celkový počet 237 bodov, čo je o takmer 15% viac, ako získala pôrodnica na druhom mieste. 

Dňa 14. marca 2014 si toto ocenenie prevzal primár a prednosta Gynekologicko-pôrodníckej kliniky FN Trenčín MUDr. Peter Kaščák, PhD.

"Som rád, že sa naďalej darí udržiavať kvalita aj pri zvyšovaní počtu pôrodov. Minulý rok sme ich mali presne 2000," uviedol primár Gynekologicko-pôrodníckej kliniky MUDr. Peter Kaščák.

Podľa MUDr. Petra Kaščáka, PhD. sa nemôžeme uspokojiť s tým, že sme jediní a najlepší, ale tak, ako to vyplýva z tohto konkrétneho prieskumu a aj z vnútorných analýz a hodnotení Fakultnej nemocnice Trenčín, sú trenčianska gynekológia a pôrodníctvo dnes v rámci Slovenska vysoko rešpektovaným pracoviskom. 

„V medicíne sa veľmi ťažko hodnotí, kto je najlepší, kto je prvý a kto zostal na ďalších miestach. Myslím si, že výsledok hodnotenia je potvrdením kvality, o ktorú sa už roky snažíme. Nerobíme však medicínu a pôrodníctvo kvôli nejakej podobnej aktivite. Tu nejde o porovnanie toho, kto je najlepší,“ hovorí primár MUDr. Peter Kaščák, PhD. a dodáva: „Každému, i mne osobne, dobre padne, keď našu snahu o budovanie kvalitnej pôrodnice, a robenie medicíny, ktorú máme radi, zodpovedne, profesionálne a zároveň ľudsky, keď tieto naše snahy niekto ocení. Verím, že nikto z nás to nerobí kvôli oceneniam, ale všetkým takéto ocenenie isto padne dobre.“ 
 

Doplnkové informácie