Angiologické oddelenie

Charakteristika a zameranie oddelenia

Angiologické - cievne oddelenie je pracovisko zamerané na diagnostiku a liečbu ochorení ciev.
Zaoberá sa liečbou pacientov s ischemickou chorobou dolných končatín, ochoreniami renálnych, karotických tepien i tepien horných končatín, ako aj intervenčnou liečbou ochorení žilového systému.
Súčasťou liečby žilových ochorení je aj mininvazívne nebolestivé odstraňovanie kŕčových žíl – varixov najmodernejšími metódami ( Clarivein katéter, RFA – rádiofrekvenčná ablácia).
V spolupráci s RDG oddelením na intervenčnej sále vybavenej angiografom s možnosťou 3D rekonštrukcie ciev sa vykonáva široké spektrum periférnych vaskulárnych nekardiálnych intervencií (PTA – perkutánna transluminálna angioplatika, implantácia stentov, zavádzanie Permcathov, kaválnych filtrov a iné).
Pracoviskom prvého kontaktu je angiologická ambulancia vybavená moderným ultrasonografickým prístrojom. Slúži aj ako konziliárna ambulancia na vyšetrenie pacientov z iných oddelení či pacientov s akútnym angiologickým ochorením.
Samotné oddelenie má kapacitu 10 lôžok ( 5 mužských a 5 ženských), z ktorých dve sú monitorované a je situované na 2.poschodí chirurgického pavilónu FN v Trenčíne.

Personálne obsadenie:

Primár: MUDr.Miroslav Širila

Telefón: 032 6566 396

Lekári: MUDr.Tomáš Podpera, MUDr.Marek Šumaj, MUDr.Adriana Cibíková, MUDr.Eduard Sirotný

Vedúca sestra:Mgr.Alexandra Šťastná

Telefón: 032 6566 396

Ďalšie kontakty:

Angiologické oddelenie - lôžková časť: 032 6566 397

Angiologická ambulancia II.  1. a 2. poschodie

Ambulancia poskytuje kompletnú diagnostickú, liečebnú starostlivosť a edukáciu pacientov s ochorením artériového a venózneho systému. Využíva modernú diagnostickú techniku vrátane usg vyšetrenia ciev s farebným mapovaním, čo okrem iného umožňuje včasnú diagnostiku a liečbu arteriosklerotických zmien na cievnom riečisku. Zameriava sa aj na prevenciu a liečbu kŕčových žíl /varixov/ zápalov žíl a trombózy.

V rámci činnosti angiologickej ambulancie sú realizované:

• komplexné klinické angiologické vyšetrenie

• USG vyšetrenie žilového riečiska dolných končatín (vhodné pri podozrení na žilovú trombózu, kŕčových žilách, vredoch predkolenia, opuchoch dolných končatín), vyšetrenie žíl horných končatín vrátane hlavných žilových kmeňov krku a trupu

• USG vyšetrenie artériového riečiska dolných končatín slúži k diagnostike zúžení či uzáverov tepien dolných končatín (vhodné u pacientov diabetikov, fajčiarov, u pacientov s bolesťami dolných končatín vznikajúcich pri chodzi)

• USG vyšetrenie brušnej tepny slúži k diagnostike aneuryziem abd.aorty (vhodné u pacientov fajčiarov nad 60 rokov)

• USG vyšetrenie obličkových tepien (vhodné u pacientov s dlhodobo zle stabilizovaným krvným tlakom)

• USG vyšetrenie extrakraniálnych mozgových ciev (prevencia cievnej mozgovej príhody, stavy po cievnej mozgovej príhode)

• USG vyšetrenie dialyzovaných pacientov s AV fistulami resp. zhodnotenie arteriového a venozneho riečiska horných končatín pred našitím AV fistuly.

V prípade nutnosti doplnenia ďalších vyšetrení k spresneniu diagnózy je pacient lekárom poučený a následne objednaný na dalšie diagnostické vyšetrenia, ako je DSA (digitálna subtrakčná angiografia) vyšetrenie, MR, CT angiografiu. Po stanovení diagnózy je pacient lekárom oboznámený so svojím ochorením, poučený o možnostiach liečby ako aj prevencie vzniku komplikácií a v prípade potreby konzultovaný na vyššom pracovisku (e-mailom resp. telefonicky).

Angiologická ambulancia II. - 1. poschodie

Lekár:
MUDr. Miroslav Širila

Zdravotná sestra:
Bc. Martina Antolíková

Telefón: 032 6566 236
E-mail:  This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Ordinačné hodiny:

deň

ordinačné hodiny

Pondelok   7:00 - 15:30

Streda   7:00 - 15:30
 Štvrtok   7:00 - 15:30
 Piatok   7:00 - 15:30

Lokalizácia:Ambulancia sa nachádza na 1. poschodí chirurgického pavilónu. Na mape areálu č.6. (mapa areálu).

Angiologická ambulancia II. - 2. poschodie

Lekár:
MUDr. Marek Šumaj

Zdravotná sestra:
Bc. Linda Bernátová

Telefón: 032 6566 395
E-mail: This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Ordinačné hodiny:

deň ordinačné hodiny
 Pondelok  7:00 - 15:30
 Piatok  7:00 - 15:30

Lokalizácia:Ambulancia sa nachádza na 2. poschodí chirurgického pavilónu. Na mape areálu č.6. (mapa areálu).

Príjmová a konziliárna ambulancia: 032 6566 395

Objdenávanie pacientov na vyšetrenie: 032 6566 236 - pacientov prosíme volať na objednanie v pracovné dni po 14:00hod.!!!