Oddelenie tuberkulózy a pľúcnych chorôb

CHARAKTERISTIKA A ZAMERANIE PRACOVISKA
PERSONÁLNE OBSADENIE A KONTAKTY
OŠETROVACIE JEDNOTKY
ODBORNÉ AMBULANCIE A PRACOVISKÁ

CHARAKTERISTIKA A ZAMERANIE PRACOVISKA

Oddelenie tuberkulózy a pľúcnych chorôb (odd. TaPCH) poskytuje komplexnú diagnostickú a liečebnú starostlivosť pacientom s akútnymi a chronickými ochoreniami dýchacích ciest a pľúc.

Hospitalizovaným pacientom sa vykonávajú diagnostické a terapeutické vyšetrenia ako pleurálna punkcia, bronchoskopické a spirometrické vyšetrenie, vyšetrenie difúznej kapacity pľúc.

Dôležitou súčasťou liečby je inhalačná a kyslíková liečba, na podporu vykašliavania je možné využiť prístroj- asistent kašľa.

Zabezpečujeme pneumologickú konziliárnu činnosť pre všetky oddelenia nemocnice.

PERSONÁLNE OBSADENIE A KONTAKTY

Primár oddelenia:
MUDr. Hedviga Šrámková

Telefón: 032 6566 412, 6566 472

Zástupca primára:
MUDr. František Nováček

Telefón: 032 6566 412, 6566 472

Vedúca sestra:
Mgr. Ľuba Kapusnicova

Telefón: 032 6566 651

Lekári:
MUDr. Mikušová Dáša, MUDr. Miroslava Gogorová, MUDr. Šprtlová Michaela, MUDr. Michelčíková Monika, MUDr. Andrea Zigová
Telefón: 032 6566 671, 472

Sestry:
Telefón: 032 6566 472

OŠETROVACIE JEDNOTKY

Lôžkové oddelenie:

Lôžkové oddelenie má 8 izieb s celkovým počtom 20 lôžok. Nachádza sa na 2. poschodí v budove geriatrie a pľúcneho oddelenia.

Návštevné hodiny sú v súlade s návštevnými hodinami platnými v celej FN. Vzhľadom na infekčnosť prostredia majú v rámci návštev prístup na oddelenie len deti staršie ako 15 rokov.

Informácie o zdravotnom stave pacienta podáva ošetrujúci lekár najbližšiemu príbuznému alebo osobe, ktorú určí pacient, v pracovné dni medzi 14,00 -15,00 hodinou. Informácie po telefóne sú možné po predchádzajúcom vzájomnom osobnom dohovore medzi ošetrujúcim lekárom a príbuzným.

ODBORNÉ AMBULANCIE A PRACOVISKÁ

Pľúcna ambulancia:

V poliklinickej ambulancii sa vyšetrujú pacienti s odporúčaním od praktického alebo iného odborného lekára a dispenzarizovaní pacienti s ochoreniami dýchacích ciest a pľúc .

Pri vchode do ambulantnej časti na nachádza kiosk, ktorý od 9:00 hod. vydáva časenku.

Časenku si nemusia brať:

- pacienti, ktorí sú dispenzarizovaní (pravidelné polročné kontroly)

- pacienti, ktorí potrebujú len spirometrické vyšetrenie

- pacienti s akútnym zhoršením zdravotného stavu

V rámci diagnostiky sa vykonávajú vyšetrenia ako sú: odber venóznej či kapilárnej krvi, RTG snímok hrudníka (prípadne CT), odber krvi na Quantiferon TB-Gold test, MTX II. test, spirometrické vyšetrenie, ktoré je základné a najviac používané funkčné vyšetrenie pľúc. Vyšetrenie sa vykonáva aj v rámci preventívnych prehliadok alebo prehliadok pred nástupom do zamestnania.

Lekár: MUDr. Dáša Mikušová, MUDr. Nováček František
Sestra: Daniela Urdová

Deň

7:00 - 7:30

7:30  -10:00

13:00 - 15:00  15:00 - 15:30

Príprava ambulancie

Vyšretrenie dispenzarizovaných pacientov  - polročné kontroly BEZ ČASENKY

Spirometrické vyšetrenia

Vyšetrovanie  pacientov -      S                   ČASENKOU

a odporúčaním

Spirometrické vyšetrenia

Vyšetrenie pacientov          len v akútnom stave

Vystavovanie receptov a kúpeľných  návrhov

Informovanie pacientov o výsledkoch vyšetrení

Administratíva

Upratovanie pomôcok

Obedná prestávka:12:30 - 13:00 hod .

KIOS š časenkami sa zapína o 9:00 hod.

Pacienti v akútnom stave - hláste sa u sestry !!!

Pacienti, ktorí potrebujú iba spirometrické vyšetrenie, nepotrebujú časenku - počkajú v čakárni pred ambulanciou.

Telefón: 032 6566 753

Lokalizácia: budova geriatrie a pľúcneho oddelenia na prízemí.

Bronchoskopické pracovisko:

V indikovaných prípadoch sa na bronchoskopickom pracovisku vykonáva špecializované vyšetrenie priedušiek .

Vyšetrenie zahŕňa:

• diagnostiku všetkých endobronchiálnych procesov;
  • odber materiálu - kefková abrázia na cytologické a mikroexcízie na histologické vyšetrenie;
  • bronchoalveolárna laváž (BAL) ;
  • odber materiálu na špecifickú a nešpecifickú flóru;
  • bronchoskopia pri krvácaní z dolných dýchacích ciest;
  • extrakcia cudzích telies z dýchacích ciest.

Lekári: MUDr. Miroslava Gogorová, MUDr. František Nováček, Mudr. Šrámková Hedviga
Sestra: Slavíková Regína

Utorok 7:00 - 11:00
 Streda 7:00 - 11:00
 Piatok 7:00 - 11:00

Telefón: 032 6566 386

V akutnych prípadoch po konzultácií s lekárom oddelenia TaPCH na telefónnom čísle: 032 6566 472.

Lokalizácia: budova geriatrie a pľúcneho oddelenia na prízemí.
Na mape areálu označené číslom 24: (mapa areálu).

Príjmová a konziliárna ambulancia:
V priestoroch Príjmovej a konziliárnej ambulancie sa vykonávajú pleurálne punkcie, podávajú inhalácie a infúzie ambulantným pacientom a vykonávajú sa tu vyšetrenia: spirometrické vyšetrenie, vyšetrenie difúznej kapacity pľúc pre CO (DLCO) ambulantným pacientom aj samoplatcom po objednaní na tel.č. 032 6566386.

Lekár:  MUDr. Miroslava Gogorová, MUDr. Dáša Mikušová, MUDr. František Nováček, MUDr. Hedviga Šramková
Sestra: Slavíková Regína

Telefón: 032 6566 472, 6566 386

Deň Ordinačné hodiny
Pondelok 11:00 - 15:30
Utorok 11:00 - 15:30
Streda 11:00 - 15:30
Štvrtok 11:00 - 15:30
Piatok 11:00 - 15:30

Lokalizácia: ambulancia sa nachádza v budove geriatrického a pľúcneho oddelenia na prízemí.