VIAC AKO NI(C)K

Násilie, s ktorým sa deti stretávajú, môže mať veľa podôb.

Od šikany, zosmiešňovania, ponižovania, kyberšikany cez vyhrážanie, bitie, týranie či sexuálne násilie. Ochrániť ich dokáže len rýchly a účinný zásah.

Takúto pomoc deťom ponúka Národná linka na pomoc deťom v ohrození VIAC AKO NI(C)K. Je bezplatná a funguje nepretržite 24 hodín denne/7 dní v týždni.

Národná linka na pomoc deťom v ohrození VIAC AKO NI(C)K funguje na štyroch základných pravidlách: súkromie, dôvera, riešenia a zodpovednosť. Odborné poradenstvo, pomoc a podporu poskytuje prostredníctvom bezplatnej online komunikácie 19 odborne vyškolených konzultantov. Spojiť sa s nimi je možné cez chat na webovej stránke www.viacakonick.sk alebo cez mobilnú aplikáciu. Dieťa, ktoré sa cíti v ohrození môže požiadať o pomoc aj prostredníctvom e-mailu: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

Cieľom linky VIAC AKO NI(C)K je pomáhať nepretržite, aby sa mohli deti na ňu s dôverou kedykoľvek obrátiť a nájsť riešenie ich situácie. Zabezpečená je absolútna diskrétnosť celej komunikácie vrátane spracovania osobných údajov. Linka je neanonymná a to z toho dôvodu, aby konzultant dokázal prostredníctvom osobných údajov poskytnúť pomoc adresne. Poskytnutie osobných údajov je na báze dobrovoľnosti. Ak z komunikácie vyplynie, že sú porušené práva dieťaťa a je v ohrození zdravia alebo života, alebo niekto z jeho okolia, konzultanti upovedomia zodpovedné orgány. Predovšetkým políciu, prokuratúru a príslušný ÚPSVaR.

Národná linka na pomoc deťom v ohrození je prvá štátom garantovaná linka. Dopĺňa systém už existujúcich liniek. Ich úloha v spoločnosti je nezastupiteľná, keďže sú často jediným spojením ohrozených ľudí s odborníkmi. Dištančná forma pomoci zabezpečuje maximálne súkromie a priestor zdôveriť sa.

Zriadenie štátom garantovanej linky vyplýva z Národnej stratégie na ochranu detí pred násilím schválenej vládou Slovenskej republiky. Je jednou z aktivít Národného projektu Podpora ochrany detí pred násilím, ktorý implementuje Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny. Odborným garantom projektu v rámci Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR je Národné koordinačné stredisko pre riešenie problematiky násilia na deťoch.