Aktuality OKBHaM

Nové vyšetrenia OKBaH FNTN

LEVETIRACETAM

Levetiracetam je antikonvulzívny liek schválený pre použitie pri liečbe epilepsie. Je to pyrolidónový derivát, ovplyvňuje hladinu Ca2+ v neurónoch čiastočnou inhibíciou kalciových kanálov typu N a znížením uvoľňovania Ca2+ z intracelulárnych zásob v neurónoch. Levetiracetam a jeho analógy majú rôznu afinitu k väzbe na synaptický vezikulárny proteín 2A, ktorá koreluje s ich potenciálom k zábrane vzniku epileptických záchvatov.

Cirkulujúce koncentrácie levetiracetamu môžu byť ovplyvnené funkciou pečene, renálnou funkciou, tehotenstvom, interakciou medzi liekmi a načasovaním odberu vzorky. Pri renálnej insuficiencii sa denná

dávka upravuje individuálne. Rovnako sa odporúča redukcia dennej dávky pri závažnej poruche funkcie pečene vzhľadom k podhodnoteniu klírensu kreatinínu.

Odporúčané terapeutické rozmedzie lieku je 35 až 270 µmol/l. Pod spodnou hranicou terapeutického rozmedzia je terapeutická odpoveď relatívne nepravdepodobná. Koncentrácie liečiva v krvi vyššie ako je horná hranica terapeutického rozmedzia sa však vyznačujú relatívne pravdepodobnou toxicitou.

Čas odberu vzorky by mal byť štandardizovaný tak, aby minimálne koncentrácie liečiva boli merané tesne pred ďalšou dávkou.

Odber a stabilita: plazma (odber ako na KO - K2EDTA)
Do laboratória doručiť vzorku čo najskôr po odbere.
Vyšetrenie bude realizované v bežnej prevádzke (nie na CITO) 1x do týždňa – vo štvrtok.
Bližšie informácie: Ing. Jana Strigáčová PhD tel. 032 6566262 e-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

 

Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky Fakulta zdravotníctva Národne centrum zdravotníckych informácií Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky Liga proti rakovine Národná transfúzna služba Slovenskej republiky Operačné stredisko 155

Objednávka PCR testu

Objednanie

Kontrola stavu platby

 

ISO CERTIFIKÁT

Fakultná nemocnica Trenčín zaviedla a aplikuje systém manažérstva kvality podľa normy kvality ISO EN 9001:2015.

 

© 2022 Fakultná nemocnica Trenčín, IČO: 00610470, DIČ: 2021254631, IČ DPH: SK 2021254631

Fakultná nemocnica Trenčín používa na tomto webovom sídle súbory cookies, ktoré sú použité za účelom sledovania návštevnosti webového sídla. Prehliadaním a použitím príslušného nastavenia webového prehliadača vyjadrujete súhlas s ich používaním.